Tervisereisid / Tšehhi / Marianske Lazne / Marianske Lazne

Marianske Lazne

Marianske Lazne on suuruselt teine Tšehhi kuurort, mis sai linnaõigused 1866. aastal. Kuurort asub 45 km kaugusel Karlovy Vary linnast ning on üks Tšehhi uuemaid kuurordeid. Marianske Lazne paikneb 630 meetri kõrgusel merepinnast, kaunis mägedega ümbritsetud orus. Linnas on kokku umbes 40 raviallikat, mille vett iseloomustab kõrge süsinikdioksiidi sisaldus ja madal temperatuur.

 

Kuurort tekkis tänu kunagi seal asunud kloostri arstile Johann Josef Nehrile, kes 1799. aastal veenis abti ja mitut munka proovima siinset allikavett, et veenduda selle tervendavas jõus. Vett võeti väikestes annustes mitu korda päevas ning see parandas seedimist, tõstis söögiisu ja parandas märkimisväärselt une kvaliteeti. Nimetuse Marianske Lazne (või Marienbad) sai kuurort Neitsi Maarja nimelise allika järgi, mille vesi olla kunagi legendi kohaselt parandanud sõjast naasnud sõduri haavad ning sõdur riputas tänutäheks allika kõrvale ka Neitsi Maarja ikooni.

 

Linn arenes jõudsalt edasi tänu abt Karel Kašpar Reitenbergerile, kes XIX sajandi alguses hakkas siia rajama kuurordihooneid ja paviljone. 1820. aastal külastas Marianske Lazne linna Johann Wolfgang von Goethe, kes oli vaimustuses kohalikust loodusest ning julgustas abti kuurordihoonete ehitust jätkama. Lisaks õhutas Reitenberger kohalikke arste mitte piirduma vaid traditsioonilise kuurortraviga, vaid kasutama raviks ka kaaseaegsemaid meetodeid.

 

Marianske Laznet on külastanud paljud kuulsused nagu Frédéric Chopin, Nikolai Gogol, Richard Wagner, Ivan Turgenev jt. Kogu maailma tähelepanu pööras Marianske Lazne kuurordile inglise kuningas Eduard VII, kes külastas kuurordit 1897. aastal ja käis ka hiljem seal lausa 9 korda. Linna ajalooline keskus asub pitsilise malmist sammaskäigu ja Risti allika lähedal. Keskuse lähedal asub ka Laulev purskkaev, mille veemängu saadab muusika ja õhtul ka muljetavaldav valgustus. Ilusad pargid, suurepärane arhitektuur, rikas kultuuri- ja spordielu - kõik need iseloomustavad Marianske Laznet. Just siin töötas Gogol oma surematu meistriteose «Surnud hinged» kallal ja just siin leidis 70-aastane Goethe ühe oma inspiratsiooniallikatest, armudes 17-aastasesse kaunitari Ulrike von Levetzowi.

 

Kuigi raviallikad avastati siin juba XIII sajandil, hakati siia kuurordit rajama alles XIX sajandi alguses ning muidugi võlgneb kuurort oma kuulsuse mineraalveeallikatele, mida linnas endas on umbes 40, ent linna lähiümbruses leidub neid enam kui 100. Kõik kohalikud allikad on külmaveeallikad (7-10 °С), mille happeline vesi sisaldab palju bikarbonaati, kaltsiumit, magneesiumi, väävlit ja naatriumit. Vett kasutatakse nii joomiseks kui ka inhalatsioonides ja vannides. Kuurordites pakutavate raviprotseduuride hulka kuuluvad ka CO2 vannid, nahaalused injektsioonid ja erinevad mudaprotseduurid. Mugavus, kuurordi rahustav õhkkond ja individuaalne lähenemine on iseloomustanud seda kuurordit kogu selle ajaloo vältel ja kõik selle leiab siit eest ka tänane külaline.

Reisige meiega:

  • Kõikide Eesti reisikorraldajate puhkusereise ilma mingi juurdehindluseta (Tez Tour, Novatours, Aurinko, GoAdventure)
  • Individuaalreise üle kogu maailma
  • Parimad pakkumised parimate hindadega
  • Kõikidel meie reisikonsultantidel on vähemalt 5-aastane turismis töötamise kogemus. Käime regulaarselt tutvumas uute sihtkohtade ja hotellivalikuga ning teeme oma parima selleks, et anda teile asjatundlikku nõu ja aidata teil veeta täiuslik puhkus!