Tervisereisid / Tšehhi / Marianske Lazne / Mineraalveeallikad

Mineraalveeallikad

 

Marianske Lazne asub piirkonnas, mis on väga rikas looduslike raviallikate poolest. Üsna väiksel alal on neid kokku ligikaudu sada. Esimesena hakkasid allikate raviomadusi uurima lähedal asuva Tepla kloostri mungad. Juba 1528. aastal kirjeldasid nad esmakordselt nende allikate vee mõju inimese tervisele.


 

Paraku jäid need allikad ligipääsmatuks veel üsna pikaks ajaks, kuna asusid metsade ja soode vahel. Kuurortasula tekkis siia tänu arst Johann Josef Nehri algatusele, kes XVIII sajandil aktiivselt taotles allikate kasutuselevõttu ravieesmärkidel. Tema pingutuste tulemusena kuulutati Marianske Lazne 1818. aastal avalikuks kuurordiks, mis sai patsientide hulgas kiiresti väga populaarseks.


 

Joogiravi mineraalveega


Mineraalvee raviomadused on kuurortravi oluline osa. Keskmiselt ja kõrgelt mineraliseeritud veed mõjuvad tervistavalt mao, soolestiku, neerude ja maksa tegevusele. Joogiravi eeldab mineraalvee joomist arsti määratud annustes tühja kõhuga, mis soodustab vee mõju ja mineraalainete paremat imendumist. Ungari, Tšehhi ja Slovakkia mineraalveeallikatel on erinevad omadused ja nad kõik on omamoodi ainulaadsed. Tavaline soovitatav kogus on 100-200 ml mineraalvett enne sööki. Marianske Lazne hotellid on rajatud terves maailmas tuntud allikatele, kuhu juba ammustest aegadest tulid ravile inimesed, kellel probleeme neerude ja kuseteede funktsioneerimisega.

 

Tänapäeval on Marianske Lazne linnas 7 erineva veekoostise ja terapeutiliste omadustega allikat. Seega on parem, kui allika valimise ja teie joogiravi koostamisega tegeleb arst. Tavaliselt näidustatakse Marianske Lazne joogikuuri raames patsiendile 1-2 l vett päevas. Toimed: raviomadused, organismi üldtugevdav toime. Allikamvett kasutatakse ka inhalatsioonides ja mineraalveevannides.

 

Risti allikas (Křížový pramen)


Allikas sai oma nime lähedalasuva puidust risti järgi. See on üks kõige kauem tuntud ja kõige aktiivsemalt kasutatud allikas. Tänu oma terapeutilistele omadustele kasutatakse selle allika vett eelkõige seedeelundkonna haiguste ravimiseks (mao, soolestiku, sapipõie, maksa ja kõhunäärme haigused), ainevahetushäirete korral (rasvumus, podagra, suhkrutõbi) ja seedehäiretest põhjustatud allergiliste haiguste korral. Risti allikas kuulub Marianske Lazne mineraalveeallikate süsihappe-naatriumi-sulfaadi-raua keemilisse rühma. Varem nimetati allikavett glauberi või salinicke veeks. Sulfaadisisaldus vees mõjub lahtistavalt, eriti tugev on see juures rohkem kui ¾ liitrit vett päevas.

 

Ferdinandi allikas


Allikas asub Úšovice keskel ja on oma koostiselt sarnane Risti allika veega, on pisut rohkem mineraliseeritud. Eelkõige on see soovitatav seedelundkonna haiguste ja ainevahetushäirete ravimiseks. Allikal on 7 erinevat lätet, joogikuuris kasutatakse Ferdinand I allikat. Teiste lätete vett kasutatakse mineraalveevannides. Ferdinand IV vesi villitakse pudelitesse Excelsior lauaveena.


Rudolphi allikas


Allikas asub 350 m kaugusel Ferdinandi sammaskäigust kagus ja see on saanud oma nime Franz Joseph I pärija Prints Rudolphi järgi. Tänu diureetilisele toimele kasutatakse allika happelist vett neerude ja kuseteede haiguste ravimisel. Allikavesi on kõrge kaltsiumisisaldusega (kaltsiumi ja magneesiumi suhe on 5:4) ja sellepärast soovitatakse seda osteoporoosi puhul lisateraapiana ning tänu põletikuvastasele toimele kasutatakse seda vett ka kuseteede põletike ravimiseks.

 

Metsaallikas (Lesní pramen)


Allikas asub linna põhjaosas ja selle koostis erineb oluliselt teistest allikatest. Veel on leeline toime maokeskkonnale ja seepärast kasutatakse seda seedeelundkonna erinevate haiguste ravimiseks. Samuti kasutatakse seda inhalatsioonides ülemiste hingamisteede haiguste korral. Võib olla üsna efektiivne teatud uroloogiliste haiguste puhul, kuna Metsaallika veel on tugev leeline mõju uriinile.

 

Ambrose allikas (Ambrožův pramen)


See kolmest sarnase koostisega lättest koosnev sllikas sai oma nime Tepla kloostri abti järgi. Need on nõrgalt mineraliseeritud raud-happelised veed, mida soovitatakse kõrge rauasisalduse tõttu aneemia mõnede vormide ravimiseks ning tänu diureetilisele toimele ka kuseteede haiguste (näiteks litiaasi) ravimiseks. Ambrose allikas asub Kesk-Lazne lähedal.


Karolina allikas

 

Varem oli allika nimeks Uus ja selle vett joodi otse allika juures. Peale torustiku rekonstrueerimist viidi allikas üle Rudolphi sammaskäiku. Võrreldes teiste allikatega sisaldab see rohkem magneesiumit (kaltsiumi ja magneesiumi suhe 2:5) ja tänu sellele kasutatakse seda uroloogiliste haiguste ravimisel ja neerukivide väljutamisel.


 

Maria allikas (Mariin pramen)

 

Tegelikult on Maria allikas võimas gaasi väljund (99,7% looduslikku CO2). Looduslikku ravigaasi kasutatakse CO2 vannides. See protseduur muutub aina populaarsemaks, kuna lisaks vererõhu alanemisele ning südame ja alajäsemete vereringe parenemisele märkavad patsiendid ka seksuaalfunktsiooni olulist paranemist. Samuti kasutatakse looduslikku gaasi nahaalustes süstides liigeste, lülisambahaiguste ja südame isheemiatõve korral.

 

 

Reisige meiega:

  • Kõikide Eesti reisikorraldajate puhkusereise ilma mingi juurdehindluseta (Tez Tour, Novatours, Aurinko, GoAdventure)
  • Individuaalreise üle kogu maailma
  • Parimad pakkumised parimate hindadega
  • Kõikidel meie reisikonsultantidel on vähemalt 5-aastane turismis töötamise kogemus. Käime regulaarselt tutvumas uute sihtkohtade ja hotellivalikuga ning teeme oma parima selleks, et anda teile asjatundlikku nõu ja aidata teil veeta täiuslik puhkus!