Sihtkohad / Türgi / Info Türgi kohta

Info Türgi kohta

 

 

Ajavöönd:

GMT +2

Pealinn:Ankara
Keel:türgi
Rahaühik:

Uus Türgi liir (TRY)

Valuutakurss:

1 EUR = 2.31970 TRY (01.04.2013)

 

 

«Põnevad linnad, mõnusad kuurordid ja kaunis loodus»


Türgi on põnev maa, mis on omamoodi sillaks Euroopa ja Aasia vahel. Põhjast piirneb Türgi Musta mere ja Marmara merega, lõunas Vahemerega ning läänes Egeuse merega.


Türgis on olemas kõik mõnusaks puhkuseks vajalik - külalislahke rahvas, tasemel köök, kaunis loodus, maalilised mäed, erksinine meri, kaunid liivarannad ja muidugi suur hulk ajaloolisi vaatamisväärsusi.

 

Kliima

 

Türgi kliima on piirkonniti üsna erinev. Üldjoontes iseloomustab Türgi kliimat kuum suvi (õhutemperatuur +23 kuni +33 kraadi) ja suhteliselt soe talv (+13 kuni +15 kraadi).


Türgis on kõige mõnusam puhata kevadel või sügisel - aprillist juunini või septembrist oktoobrini.

 

jaanuar

veebruar

märts

aprill

mai

juuni

juuli

august 

september

oktoober 

november

detsember

 

 

Viisa

 • Eesti kodaniku pass: turistina Türki reisimine on viisavaba ning riigis viibimise maksimaalne aeg on 90 kuni 180 päeva. Pass peab olema kehtiv vähemalt 6 kuud peale reisi.
 • Vene kodaniku pass: vene kodanikud saavad turistina Türki siseneda viisavabalt ja viibida seal kuni 30 päeva. Pass ja ID kaart  peab olema kehtiv vähemalt 6 kuud peale reisi. Vajalik on kehtiv Eesti elamisluba.
 • Eesti hall välismaalase pass: Alates 11.aprillist 2014 lõpeb Eestis elavatele halli välismaalase passi omanikele Türgi viisa väljastamine piirilt. Eesti elamisloaga kodanikud, kes omavad halli välismaalase passi saavad Türgi viisa enne reisi ainult läbi uue Elektroonilise Viisa Taotluse Süsteemi ( Electronic Visa Application System www.evisa.gov.tr).

  See süsteem võimaldab kliendil saada e-viisa onlines umbes kolme minuti jooksul. Viisa taotleja peab logima sisse www.evisa.gov.tr, täitma nõutud andmed, peale avalduse vastuvõtmist tuleb teha online makse ning e-viisa alla laadida, välja printida ja reisile kaasa võtta.

E-viisa taotlemiseks vajalikud dokumendid on:

- pass ja ID kaart, mille kehtivusaeg on vähemalt 6 kuud peale reisilt naasmist

- lennupileti (või mis iganes muu transpordivahendi pileti) olemasolu

- krediitkaart (Master või Visa)

E-viisa on kehtiv vaid turismi- või ärireisi toimumise korral. Teistel juhtudel, nagu töö- või õppereis, on nõutud tavaviisa, mis antakse välja saatkondades ja konsulaadis.

 

Alanya


Alanya rannik on väga avar, siin on suhteliselt vähe rohelust (välja arvatud palmiistandused). See on üks kaunimaid kuurorteid terves Vahemeres. Alanya rannaala on väga omapärase loodusega ning seal leidub arvukalt randu, salapäraseid lahesoppe ja koopaid. Kuurordi hobuserauakujuline rannajoon on jagatud hubasteks abajateks merre väljaulatuvate kaljuneemetega. Enamik siinsetest randadest on lauged ning sobivad seega suurepäraselt ka puhkamiseks lastega. Rannad on üsna kitsad, kollaka liivaga. Kõige kuulsamad rannad on Damlatas, Kleopatra, Keykubati ja Portakali rannad. Kleopatra rand on näiteks lausa 3 km pikkune ja väga järsk - astute mõne sammu ja juba on vesi üle pea.

 

Antalya

 

Sadamalinn Antalya asub Lõuna-Türgis, Vahemere ääres. Antalya ühendab endas palmide puiesteid, iidseid linnamüüre ja võluvat vana kvartalit jahisadama ja liiva- ning kivikliburannaga. Antalya rannajoon on tõeliselt maaliline - kaunid rannad ja kaljused abajad majesteetlikult mõjuva Tauruse mäestiku taustal.

Antalya pikim avalik rand on Konyaaltı rand. Esimene ja vanim rand Antalyas on miniatuurne Mermerli rand. Selle kitsas liivane riba pole tavaliselt ülerahvastatud. Lisaks neile on Antalyas ka teisi liivarandasid - Adalar, Lara ja Topcu.

 

Belek


Belek asub piirkonnas, mis on kuulus oma lopsakate eukalüpti-, seedri- ja männimetsade poolest. Selles kuurortis on olemas kõik mõnusaks puhkuseks vajalik - puhtad liivarannad, maailmatasemel golfiväljak ja lõputult kuuma päikest. Beleki liivase rannajoone pikkuseks on umbes 20 km. Rannad on siin lauged ja puhtad ning pakuvad mõnusat olemist nii lastele kui täiskasvanutele.

Kemer


Kemer asub Vahemere rannikul, 40 km kaugusel Antalyast. Kemeris on väga mitmekesine maastik: rohelusse uppuvad mäeahelikud, rannajooneni ulatuvad männimetsad, hubased vaiksed abajad, imelised liiva- ja kivikliburannad ning kristallselge sügav meri.

Kemeris leidub hulgaliselt erinevaid restorane, baare ja kauplusi. Elu linnas keeb ööpäevaringselt.

Kemeris on 2 randa - üks on linna kivikliburand, kus pakutakse laias valikus erinevaid veespordivõimalusi, kaasa arvatud sõite jahiga. Teine on Kuuvalguse nimeline liiva-kivikliburand, kus on võimalik end kuuma päikese eest peita tsitrusepuude jahedasse varju. Mõnedel hotellidel on ka liivarand, ent seda ainult ranna ääres, merre minnes on põhi ikkagi kiviklibune.

 

Side


Side linn asub väikesel poolsaarel ning on selle piirkonna peamine kultuuri- ja kaubanduskeskus. Side vanalinnas on suur hulk hästi säilinud ajaloolisi paiku, näiteks iidne teater ja templid. Nende paikade külastamine on mõnus vaheldus rannapuhkusele.


Sidest põhja ja lõunasse ulatuvad fantastilised liivarannad - põhja poole jäävad peenliivased lauged rannad, mis sobivad hästi puhkuseks lastega ning lõuna poole jäävad jämeda liivaga ja natuke järsema põhjaga rannad.

Istanbul


Lummav linn, kus avaneb kaunis vaade helesinise taeva taamal kõrguvatele minarettidele ja kuplitele. Istanbul on linn, kus kõikjal on võimalik tunnetada ajaloo hõngu, kus lärmakas kaasaegne elu on pulbitseb keset büstantsi, osmani ja rooma arhitektuuri. Olles omamoodi piiriks Euroopa ja Aasia vahel on Istanbulist kujunenud tõeline kontrastide linn, kus on omavahel läbi põimunud rikkalik ajalugu ja kultuur, värvikas ööelu, suurepärased ostuvõimalused, huvitavad muuseumid, moodsad galeriid ja ajaloolised mälestised. Vaatamata sellele, et linna piiril on olemas ka rannad, ei ole ujumine seal soovitav.

 

 

Sinine mošee ja Hagia Sophia kirik Istanbulis


Istanbulis on vaatamisväärsusi, mille külastamiseks peetakse lausa kohustuslikuks, näiteks kuulus väljak, kus asuvad kaks legendaarset ajaloo- ja usumälestist - Sinine mošee ja Hagia Sophia (Ayasofya) kirik.


Kaetud turg (Grand Bazaar)


Grand Bazaar on omapärane «linn linnas», üks suurimatest maailma kaetud turgudest. Turg paikneb Istanbuli vanas osas ja paikneb väga suurel pindalal - turul on kokku üle 4000 poekese 58-l tänaval.


Minilinn Antalyas


Kujutlege ennast Gulliverina kääbuste maal, jalutades minilinnas, kuhu on koondatud kõik Türgi kõik vaatamisväärsused 25 korda vähendatuna.


 

 

Põlev mägi Yanartaş


Üheks peamiseks vaatamisväärsuseks Kemeris peetakse Yanartaş asuvat põlevat mäge, mis kõrgub Çıralı linnakeses Olympuse rahvuspargi lähedal. Seda mäge tuntakse ka Chimaera nime all ning tema ainulaadsus seisneb selles, et mäetipp on peaagu alati kroonitud tuulekeeltega.


Tahtalı mägi


Tahtalı mägi asub Kemeris ja selle kõrgus on 2365 m üle merepinna. Novembrist juunini on mägi kaetud jää ja lumega. Sellele mäele viib üks maailma kõrgeimaid kösiraudteesid.


Side amfiteater


Lisaks roomlaste ajast säilinud mälestistele leidub Sides ka varasemast ajast pärit kreeka kultuuri jälgi, nagu näiteks seal asuv kuni 18 000 pealtvaatajat mahutav antiikne amfiteater, mis on suurim terves Pamfüülias. Kindlasti tasub külastada ka Apolloni ja Ateena templeid, mis pakuvad ajaloolist avastamisrõõmu ka tänapäeva turistile.


Alanya kindlus


Alanya peamiseks vaatamisväärsuseks on linna kohal künka tipus kõrguv bütsantsi kindlus, mis on kolmest küljest ümbritsetud merega.


 

 

 

 

Damlataş koobas


Üks väheseid külastajatele avatud koopaid. Türgi keeles tähendab Damlataş toorest vääris- või poolvääriskivi. Koopas saab näha fantastilisi värvilisi stalaktiite ja stalagmiite, mille vanuseks on umbes 15 tuhat aastat.


 

Veekeskused


Türgis on mitmeid veeparke, mida tasub kindlasti külastada. Üks menukamaid neist on Antalyas asuv Aqualand.


 

 

 

 

 

Maailmatasemel golfikeskus Belekis


1994. aasta sügisel avati Belekis Rahvuslik Golfiklubi. Tänaseks on Belekist kujunenud maailmatasemel golfikeskus. Võimsad golfiväljakud katavad suure osa selle kuurordi territooriumist. See on mõnus ajaveetmiskoht nii kogenud golfimängijatele kui ka päris algajatele, kes saavad seal kogenud instruktorite käe all selle mänguga tutvust teha.


 

Türgi köök

 

Elunautlevad türklased oskavad lugu pidada heast söögist ja joogist ning türgi köögi hõrgutisi tasub kindlasti proovida ka kõikidel puhkajatel.

 

Populaarsemad türgi road:

 

Döner-kebab on kuulsaim kebab-roog Türgifds ja Euroopas. Vertikaalselt paigutatud ja aeglaselt keerlevast praetud lihatükist lõigatakse maha peened tükid, mis asetatakse pooleks lõigatud kaku sisse.

 • Döner-kebab on kuulsaim Türgi kebab-roog, mis nüüdseks on levinud üle terve Euroopa. See kujutab endast püstiste varraste otsas aeglaselt küpsetatud hiilgasliku lihatüki küljest lõigatud peenikesi ribasid, mis serveeritakse koos erinevate salatitega õhukese saia sees.
 • Pilaff hamsist - roog riisi, anšooviste, küüslaugu, pipra, soola ja vürtsidega.
 • Kumpur - küpsetatud kartul erinevate täidistega.
 • Dondurma - paks ja väga kaua sulav türgi jäätis, mida tehakse kitsepiimast ja orhidee kuivatatud mugulate pulbrist.
 • Kohv - türgi moodi valmistatud kohv, mida keedetakse cezve-nimelises keedunõus.
 • Airan - jogurtist valmistatud värskendav jook.

 

 

Mida osta?


Tavaliselt tuuakse Türgist: vesipiip ja tubakas, türgi puuviljateed (eriti menukad on õuna- ja granaatõunateed), maiustused (baklava, lukumi, halvaa jne), vabrikutekstiil ja nahatooted, «sinine kaitsev silm», cezve (kohvi keedunõu), sepised, türgi kohv vürtsidega, maitseained. Kauplemisel ärge unustage aasia turgude põhireeglit - tingige! Kindlasti saab hinda vähendada 2 korda ja võib-olla isegi rohkem. 

 

Jootraha


Jootraha (bahşiş) on Türgis tavaliselt väike, vaid mõni protsent teenusele hinnast.

Reisige meiega:

 • Kõikide Eesti reisikorraldajate puhkusereise ilma mingi juurdehindluseta (Tez Tour, Novatours, Aurinko, GoAdventure)
 • Individuaalreise üle kogu maailma
 • Parimad pakkumised parimate hindadega
 • Kõikidel meie reisikonsultantidel on vähemalt 5-aastane turismis töötamise kogemus. Käime regulaarselt tutvumas uute sihtkohtade ja hotellivalikuga ning teeme oma parima selleks, et anda teile asjatundlikku nõu ja aidata teil veeta täiuslik puhkus!