Sihtkohad / Küpros / Info Küprose kohta

Info Küprose kohta

 

 

Ajavöönd:

GMT +2

Pealinn:Nikosia
Keel:kreeka, türgi
Rahaühik:

Euro

 

 

 

 

 

«Armastuse jumalanna Aphrodite sünnipaik»


 

Säravsinine meri, puhtad liivarannad, maalilised mäed, suurepärane kliima ja suur hulk ajaloolisi vaatamisväärsusi teevad sellest Vahemere saarest ühe maailma armastatuima puhkekoha. Küprose saart tuntakse kui päikese, veini ja armastuse saart. Veini saarena on Küpros saanud tuntuks tänu arvukatele väga maitsvatele ja tuju tõstvatele veinidele, mida valmistatakse siin Troodose mägede nõlvadel kasvavatest viinamarjadest. Päikese saare kuulsuse on Küpros aga pälvinud tänu sellele, et päike paistab siin 340 päeva aastas. Armastuse saarena on Küpros tuntuks saanud aga seetõttu, et just Küprose lõunarannikul sündis legendi kohaselt merevahust armastuse jumalanna Aphrodite. 

 

Ent peale maalilise looduse, mägede, kaljude ja randade meelitab siia saarele külalisi ka selle saare pikk, kirev ning sündmusterohke ajalugu. On ju see Vahemere idaosas asuv saar tänu oma strateegilisele asukohale Süüria, Egiptuse, Türgi ja Kreeka vahel meelitanud siia läbi aegade erinevast rahvusest vallutajaid või ka rahumeelseid kaupmehi – olgu need siis foiniiklased, egiptlased, pärslased, roomlased, araablased, veneetslased, britid või türklased. Saar on sõna otseses mõttes käinud läbi ajaloo käest kätte, ühe võimu alt teise võimu alla. Ning tänapäevalgi võib näha märke sellest kirevast ajaloost arhitektuurimälestiste näol, mille erinevad vallutajad siia maha on jätnud – kreeka templid Curiumis, roomlaste grandioossed mosaiikidega kaunistatud villad Paphoses, ristisõdijate lossid Küreenias mägedes ning Famagusta gooti kirikud, veneetslaste bastionid Nicosias, bütsantsiaegsed kloostrid Troodose mägedes ning türgi mosheed kõigis suuremates linnades.

 

Kliima

 

Küprose kliima on vahemereline - talv on pehme ja niiske, suvi kuum ja kuiv. Suurem osa aastast on siin selge, päikesepaisteline ilm. Kevad algab veebruaris, suvi kestab maist oktoobri lõpuni.

 

Parim aeg puhkamiseks Küprosel:

 

jaanuar

veebruar

märts

aprill

mai

juuni

juuli

august

september

oktoober 

november

detsember

 

 

Viisa

 

 • Eesti kodaniku pass: Eesti kodanikule on Küprosele reisimine viisavaba. Reisida saab nii kehtiva passi kui isikutunnistuse (ID-kaardi) alusel.
 • Vene kodaniku pass: Kehtiva Eesti elamisloa (originaal) olemasolul on riiki sisenemise tingimused samad, mis Eesti halli välismaalase passi omanikule.
 • Eesti hall välismaalase pass: Eesti elamisloa olemasolu viisavaba, maksimaalne riigis viibimise aeg on kuni 90 päeva.

Larnaca

 

Larnaca on saare suurusel kolmas linn ning siin asub ka Küprose lõunaosa ainuke lennujaam. Linn hakkas tormiliselt arenema peale seda, kui türklased okupeerisid 1974. aastal saarel põhjaosa ning siia asusid elama paljud põhjaosast põgenenud kreeklased. Larnaca sobib suurepäraselt puhkuseks väikeste lastega, sest meri on siin madal ja liivase põhjaga. Suurem osa hotellidest paikneb ranna ääres. Randades pakutakse palju võimalusi erinevate veespordialadega tegelemiseks.

Limassol

 

Küprose lõunarannikul imeilusa Akrotiri lahe ääres asuv Limassoli linn on pealinn Nicosia  järel saare suuruselt teine linn. Limassol jaguneb kaheks: ajalooliseks linnakeskuseks uue ja vana linnaosaga ning piki mere äärt kümnete kilomeetrite pikkuseks veninud turismilinnakuks. Keskaegne linnasüda Palia Yitonia tekkis sadama ümber ja on tänini säilitanud möödunud aegade väikelinna ilme. Kitsaid tänavaid palistavad töökojad ja kauplused. Turistidele pakub see romantilist jalutuskäiku põnevate ostuvõimalustega. Vanalinnas asuvad ka Limassoli turg ja keskaegne Limassoli kindlus. Vahetult kesklinna piiril paiknevalt rannapromenaadilt algab hotellide ja restoranide katkematu kett. Hotellilinnaku keskuseks on Yermasogeia. Siia on koondunud vilgas õhtu- ja ööelu arvukate tavernate, diskode, karaokebaaride ja restoranidega.

 

Ayia Napa

 

Populaarne kuurort, kus on palju erinevaid baare, restorane ja ööklubisid. Tänu selle kuurordi kirevale ööelule sobib see ideaalselt puhkuseks eelkõige noortele. Samas sobib see ka puhkuseks lastega peredele, sest siin on kuldse liivaga ning madala veega rannad. Aktiivse puhkuse harrastajatele pakutakse randades mitmeid võimalusi erinevate veespordialadega tegelemiseks nagu veesuusatamine, purjelauasõit, kanuutamine, purjetamine, langevarjuga sõitmine, sukeldumine jne.

Paphos

 

Pafos on Limassoli ja Ayia Napa järel saare tähtsuselt kolmas turismilinn. Paphos jaguneb kaheks: väikese sadamaga vana linnaosa Kato Paphos ning Pano Paphos, mis asub põhja pool 170 meetri kõrgusel kaljul.

 

Kato Paphose elu keskuseks on väike sadam, mida ääristavad arvukad kalarestoranid. Sadama lähedal asub türklaste poolt 1592. aastal rajatud kindlus. Kato Paphoses asub ka turismilinnak hotellide ja restoranide katkematu ketina. Kato Pafos on rohkem turistidekeskne, Pano Paphoses elab aga enamik kohalikke.


 

 

Protaras

 

Kaunis kuurortlinn liivarandade ja maaliliste kaljuste abajatega, ideaalne koht rahulikuks perepuhkuseks.


Protarasi parimad rannad asuvad Fig Tree (Viigipuu) abaja piirkonnas, mille lähedal on iidne viigipuude salu. Siin pakutakse laia valikut veespordivõimalusi süstasõidust kuni veesuusatamiseni.

 

Lefkara küla

 

Maaliline mägiküla, kus põhiliselt tegeletakse käsitööga. Kitsaste tänavate ääres on palju erinevaid käsitööpoekesi, kus peamiselt müüakse pitskäsitööd ja unikaalseid hõbeehteid. Loomulikult on pakutava kauba valikus ka teisi kohalikke suveniire.

Kamares akvedukt

 

XVIII sajandist säilinud iidse veejuhtme osa, mis endistel aegadel varustas veega Larnaca linna. See suurejooneline ehitis kõrgusega 25 meetrit on peaaegu 10 kilomeetri pikkune ja koosneb 75-st suurest kivikaarest.

Tróodose mäestik

 

Troodose mäestik oma paljude armsate mägiküladega ja matkaradadega pakub midagi iga loodust armastava puhkaja maitsele. Troodose mägedes soovitatakse võtta ette mõnus 4 km pikkune jalgsimatk mööda Kaledoonia loodusrada, mis kulgeb piki Kryos Potamose (Külm jõgi) kaldaid varjulise ja laugena mäest alla, teel möödutakse ka Kaledoonia joast.

Kourion

 

Üks olulisemaid vaatamisväärsusi saarel on kindlasti antiiklinn Kourioni (Curiumi) varemed. Taastatud on hävinud amfiteater, kus korraldatakse erinevaid kontserte ning teatietendusi. Lisaks näevad külastajad antiikse staadioni, Apolloni templi ja mitmete muude ehitiste varemeid, millest paljude põrandaid kunagi ehtinud mosaiigid on täna turistidele vaatamiseks välja kaevatud ja osaliselt taastatud.

Tivoli

 

Lastel ja lastemeelsetel tasub kindlasti külastada Ayia Napas asuvat Tivolit, kus kümnete atraktsioonide hulgast leiab igaüks endale sobiva. Üks populaarsemaid atraktsioone seiklushimulisemate turistide hulgas on Sling Shot, mis on omamoodi tagurpidi benji-hüpe - julgetel on võimalik lasata end lennutada kümnete meetrite kõrgusele.

Armunute sild

 

Cape Greco piirkonnas on üks külastatavamaid kohti Armunute sild, mis kujutab endast looduslike protsesside käigus kujunenud sillakujulist kaljukaart.

Aphrodite kalju

 

Küprose lõunarannikul Limassoli ja Paphose vahel Petra tou Romious asub koht, mida peetakse üheks maailma kauneimaks. Legendi kohaselt sündis just selles paigas merevahust armastuse, ilu ja viljakuse jumalanna Aphrodite

Tantsivate purskkaevude show

 

Protarasis on võimalik imetleda tantsivate purskkaevude maagilist etendust, mida saadab võimas muusika ja lasershow.

Nikosia

 

Nikosia on maailma ainus kahe võimu vahel jagatud pealinn maailmas - põhjaosa kuulub türklastele ning lõunaosa kreeklastele.


Nikosia vanalinn on imekaunis oma ajaloolise arhitektuuri, kitsaste tänavate ja tillukeste poekestega.

 

Söögid ja joogid

 

Küprose köögile on oma jälje jätnud saare rikas ajalugu, kulinaarseid mõjutusi on küprose kokakunst saanud nii türklastelt, kreeklastelt, süürialastelt, liibanonlastelt kui brittidelt. Küproslased armastavad süüa ning nad oskavad seda nautida, oskavad leida selleks aega ja söömisest tehakse tihtipeale perkondlik sündmus.

Kui soovite kohe kiiresti saada mingit ettekujutust küprose köögist, siis parim viis seda teha on proovida mezet, mis koosneb paljudest erinevatest küprose roogadest, kõigest natuke. Tõlkes tähendabki meze erinevate roogade ‘segu’.

 

Küprose köögile iseloomulikud road:

 • Salata horiatiki - kreeka salat.
 • Tzadziki ehk talattouri - maitsestamata jogurtist tehtud dipikaste värske kurgi tükkidega (sisaldab oliivõli, küüslauku, piparmünti)
 • Tachinosalata – seesamiseemnedipp küüslaugu ja sidrunimahlaga
 • Taramosalata - õrnroosa kalamarjast, sibulast ja maitseainetest (sidrunimahl, oliivõli) valmistatud dipikaste
 • Keftedes - mündiga maitsestatud lihapallid.
 • Halloumi - lambapiimast valmistatud juust.
 • Dolmades - riisiga täidetud viinamarjalehed.
 • Souvlaki - vardas küpsetatud kas sea-, looma-, kala-, või kanaliha.
 • Sheftalia - viinerikujulised piklikud lihapallid.
 • Stifado - looma- või jäneselihahautis veinikastmes rohkete sibulatega.
 • Moussaka - vormiroog hakklihast, baklažaanist ja kartulist.
 • Baklava magus kook pähklite ja meega
 • Ouzo - aniisimaitseline naps
 • Zivania - kange viinamarjanaps
 • Commandaria vein - kange ja magus punane vein, mida toodetakse vaid Küprosel.
 • Metaxa - kreeka brändi.

Igal pool Küprosel saavad kohvisõbrad proovida küprose kohvi – väike väga kange tassitäis. Tellides sketo tuuaks teile kohv ilma suhkruta, tellides metrio pannakse kohvisse ka pisut suhkrut, glyko on väga magus kohv. Kindlasti tasub Küprosel ära proovida külm vahustatud kohvijook, mida nimetatakse frappe’ks.

 

Mida osta?

 

Traditsioonilised küprose suveniirid: Commandaria vein, käsitöö, pitsid, hõbeehted, maalid, nahatooted, Aphrodite kujukesed, laevade maketid ja rahvariietes nukud, halloumi juust.

 

Paljud poed ja pangad saarel ei tööta kolmapäeviti peale lõunat ja terve pühapäev, tööpäevadel on poed ja pangad avatud 8.00-13.00 ning 15.00-17.30 talvel ja 16.00-19.00 suvel.

 

 

 

 

Jootraha


Hotellides ja restoranides on tavaliselt teenustasu (10%) juba hinna sees. Sellepärast ei ole jootraha Küprosel kohustuslik, kuid alati võetakse seda tänulikult vastu.

Fantastiline "kõik hinnas" puhkus Türgis


   Reisid aprillist oktoobrini

Valikus vaid külalislahked, puhtad, merele lähedad ja meie poolt ülevaadatud 4-5* hotellid.

 Hinnad al. 469 €

Suvepuhkus Kreekas


   Reisid aprilist oktoobrini 2018

Suurepärane suvepuhkus Kreekas koos hommiku- ja õhtusöökidega!

 Hinnad al. 471 €

Idamaine muinasjutt Marokos


   Reisid oktoobris ja novembris

Pikenda suve oktoobris või novembris Marokos. 7 päeva Agadiris koos majutusega ja toitlustusega!

 Hinnad al. 543 €

Reisige meiega:

 • Kõikide Eesti reisikorraldajate puhkusereise ilma mingi juurdehindluseta (Tez Tour, Novatours, Aurinko, GoAdventure)
 • Individuaalreise üle kogu maailma
 • Parimad pakkumised parimate hindadega
 • Kõikidel meie reisikonsultantidel on vähemalt 5-aastane turismis töötamise kogemus. Käime regulaarselt tutvumas uute sihtkohtade ja hotellivalikuga ning teeme oma parima selleks, et anda teile asjatundlikku nõu ja aidata teil veeta täiuslik puhkus!